Eaton 250432HMURFY
SKU: CS5021009MPN: 250432HMURFYAlternate Part #: UF-0210YUPC/EAN: 786685878645
Eaton LV Unipak capacitor bank




$26,446.19
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, Fixed UNIPAK harmonic filter, Detuned, 250 kVAR, 480V, 300A, Three-phase, 60 Hz, 4.2 Harmonic tuning
Attributes
| Amperage Rating | 300 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 250 KVR |
| Phase | Three-phase |
| Tuning | 4.2H |
| Type | Detuned |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5021009 |
|---|---|
| MPN | 250432HMURFY |
| Alternate Part # | UF-0210Y |
| UPC/EAN | 786685878645 |
