Eaton 60632HMURFY
SKU: CS5025136MPN: 60632HMURFYAlternate Part #: UF-0304YUPC/EAN: 786685878690
Eaton LV Unipak capacitor bank




$12,009.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, Fixed UNIPAK harmonic filter, Detuned, 60 kVAR, 600V, 59A, Three-phase, 60 Hz, 4.2 Harmonic tuning
Attributes
| Amperage Rating | 59A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 60 KVR |
| Phase | Three-phase |
| Tuning | 4.2H |
| Type | Detuned |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5025136 |
|---|---|
| MPN | 60632HMURFY |
| Alternate Part # | UF-0304Y |
| UPC/EAN | 786685878690 |
