Eaton 50632HMURFY
SKU: CS5024297MPN: 50632HMURFYAlternate Part #: UF-0303YUPC/EAN: 786685878683
Eaton LV Unipak capacitor bank




$8,105.36
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, Fixed UNIPAK harmonic filter, Detuned, 50 kVAR, 600V, 49A, Three-phase, 60 Hz, 4.2 Harmonic tuning
Attributes
| Amperage Rating | 49A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 50 KVR |
| Phase | Three-phase |
| Tuning | 4.2H |
| Type | Detuned |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5024297 |
|---|---|
| MPN | 50632HMURFY |
| Alternate Part # | UF-0303Y |
| UPC/EAN | 786685878683 |
