Eaton 50232HMURFY
SKU: CS5024208MPN: 50232HMURFYAlternate Part #: UF-0103YUPC/EAN: 786685878485
Eaton LV Unipak capacitor bank




$11,789.93
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, Fixed UNIPAK harmonic filter, Detuned, 50 kVAR, 240V, 120A, Three-phase, 60 Hz, 4.2 Harmonic tuning
Attributes
| Amperage Rating | 120A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 50 KVR |
| Phase | Three-phase |
| Tuning | 4.2H |
| Type | Detuned |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5024208 |
|---|---|
| MPN | 50232HMURFY |
| Alternate Part # | UF-0103Y |
| UPC/EAN | 786685878485 |
