Eaton 943PMURN
SKU: CS5027811MPN: 943PMURNUPC/EAN: 782116075744
Eaton LV Unipak capacitor bank




Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, Unipak Capacitor Bank, 11A, 60 Hz, Three-phase, 480V, Requires Upstream Breaker or Fuses, Power Factor Correction, 9 kVAR
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 9 KVR |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Requires upstream breaker or fuses |
| Type | Power Factor Correction |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS5027811 |
|---|---|
| MPN | 943PMURN |
| UPC/EAN | 782116075744 |



