Eaton 2X43PMURN
SKU: CS5020279MPN: 2X43PMURNAlternate Part #: UP-0207AUPC/EAN: 782116075676
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 3A, 480V, Three-phase, 2.5 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, A1 Frame
Attributes
| Brochure | a/9/d/8/a9d8faf6df14d3248fa06edb595d92181dc95f87_5020279_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 3A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 2.5 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5020279 |
|---|---|
| MPN | 2X43PMURN |
| Alternate Part # | UP-0207A |
| UPC/EAN | 782116075676 |
