Eaton 25043HURF
SKU: CS5021005MPN: 25043HURFAlternate Part #: UP-0529AUPC/EAN: 782116080038
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK with Heavy-Duty Cells, Low Voltage Fixed Capacitor Systems, 300A, 480V, Three-phase, 250 kVAR, NEMA 1, 3R, 12, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, E1 Frame
Attributes
| Brochure | 3/9/4/9/3949d6e74c901d267c28ee428f048775e7cf0029_5021005_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 300 A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 12 |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | E1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Systems |
| Rating | 250 kVAR |
| Type | UNIPAK with Heavy-Duty Cells |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS5021005 |
|---|---|
| MPN | 25043HURF |
| Alternate Part # | UP-0529A |
| UPC/EAN | 782116080038 |
