Eaton 5563PMURN
SKU: CS5024827MPN: 5563PMURNAlternate Part #: UP-0358AUPC/EAN: 782116076352
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 53.9A, 600V, Three-phase, 55 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, C1 Frame
Attributes
| Brochure | 9/d/1/9/9d199c80a895302f92ebd05350a264379a2c2810_5024827_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 53.90A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | C1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 55 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5024827 |
|---|---|
| MPN | 5563PMURN |
| Alternate Part # | UP-0358A |
| UPC/EAN | 782116076352 |
