Eaton 223PMURN
SKU: CS5020714MPN: 223PMURNAlternate Part #: UP-0149AUPC/EAN: 782116075331
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 4.8A, 240V, Three-phase, 2 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, A1 Frame
Attributes
| Brochure | 7/5/b/9/75b93f0e3b0a5ad8c5dd25fd738267217659f179_5020714_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 4.80A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 2 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS5020714 |
|---|---|
| MPN | 223PMURN |
| Alternate Part # | UP-0149A |
| UPC/EAN | 782116075331 |
