Eaton 1063PMURN
SKU: CS5018254MPN: 1063PMURNAlternate Part #: UP-0023AUPC/EAN: 782116076185
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 9.8A, 600V, Three-phase, 10 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, A1 Frame
Attributes
| Brochure | 6/0/6/6/6066a661ee1f77d37b0ce730883b527d920553f2_5018254_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 9.80A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 10 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5018254 |
|---|---|
| MPN | 1063PMURN |
| Alternate Part # | UP-0023A |
| UPC/EAN | 782116076185 |
