Eaton 323PMURN
SKU: CS5022309MPN: 323PMURNAlternate Part #: UP-0237AUPC/EAN: 782116075355
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 7.2A, 240V, Three-phase, 3 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, A1 Frame
Attributes
| Brochure | a/9/c/4/a9c47f9a0bb6af098cecb03d615c728f4d7d5670_5022309_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 7.20A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 3 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5022309 |
|---|---|
| MPN | 323PMURN |
| Alternate Part # | UP-0237A |
| UPC/EAN | 782116075355 |
