Eaton 12X63PMURN
SKU: CS5018448MPN: 12X63PMURNAlternate Part #: UP-0057AUPC/EAN: 782116076192
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 12.3A, 600V, Three-phase, 12.5 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, A1 Frame
Attributes
| Brochure | 5/d/c/⅘dc4935c93e50e0ad90b861be42b5c3ac5169269_5018448_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 12.30A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 12.5 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS5018448 |
|---|---|
| MPN | 12X63PMURN |
| Alternate Part # | UP-0057A |
| UPC/EAN | 782116076192 |
