Eaton 543PMURN
SKU: CS5483714MPN: 543PMURNAlternate Part #: UP-0354AUPC/EAN: 782116075706
Eaton LV Unipak capacitor bank







$420.96
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 6A, 480V, Three-phase, 5 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, A1 Frame
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 5 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5483714 |
|---|---|
| MPN | 543PMURN |
| Alternate Part # | UP-0354A |
| UPC/EAN | 782116075706 |
