Eaton 243PMURN
SKU: CS5020826MPN: 243PMURNAlternate Part #: UP-0168AUPC/EAN: 782116075669
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 2.4A, 480V, Three-phase, 2 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, A1 Frame
Attributes
| Brochure | c/⅔/4/c234abd7cb61cef02ee74be8a65fb8b6f9dc450b_5020826_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 2.40A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 2 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5020826 |
|---|---|
| MPN | 243PMURN |
| Alternate Part # | UP-0168A |
| UPC/EAN | 782116075669 |
