Eaton 343PMURN
SKU: CS5022330MPN: 343PMURNAlternate Part #: UP-0249AUPC/EAN: 782116075683
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 3.6A, 480V, Three-phase, 3 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, A1 Frame
Attributes
| Brochure | 0/0/7/d/007d3c05e247aca033325e2ce468607ff2944760_5022330_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 3.60A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 3 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS5022330 |
|---|---|
| MPN | 343PMURN |
| Alternate Part # | UP-0249A |
| UPC/EAN | 782116075683 |
