Eaton 123PMURN
SKU: CS5018521MPN: 123PMURNAlternate Part #: UP-0040AUPC/EAN: 782116075317
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 2.4A, 240V, Three-phase, 1 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, A1 Frame
Attributes
| Brochure | 3/d/5/0/3d50eab644f9816e24e7b6a8fdbed810ed5aed1c_5018521_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 2.40A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 1 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5018521 |
|---|---|
| MPN | 123PMURN |
| Alternate Part # | UP-0040A |
| UPC/EAN | 782116075317 |
