Eaton 7X43PMURN
SKU: CS5025929MPN: 7X43PMURNAlternate Part #: UP-0418AUPC/EAN: 782116075720
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 9A, 480V, Three-phase, 7.5 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, A1 Frame
Attributes
| Brochure | 6/3/9/6/63963be1126ad607e8d129a38bac21b416eafad9_5025929_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 9A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 7.5 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS5025929 |
|---|---|
| MPN | 7X43PMURN |
| Alternate Part # | UP-0418A |
| UPC/EAN | 782116075720 |
