Eaton 1X23PMURN
SKU: CS5014058MPN: 1X23PMURNAlternate Part #: UP-0117AUPC/EAN: 782116075324
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 2.4A, 240V, Three-phase, 1.5 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, A1 Frame
Attributes
| Brochure | 4/0/0/a/400a075c3afafb578f1f0bb21303ab32b06f08b9_5014058_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 2.40A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 1.5 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5014058 |
|---|---|
| MPN | 1X23PMURN |
| Alternate Part # | UP-0117A |
| UPC/EAN | 782116075324 |
