Eaton P38G28T15XCUB
SKU: CS4975873MPN: P38G28T15XCUBAlternate Part #: R15132UPC/EAN: 786680068164
Eaton Mini-Power center







$31,610.97
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Mini-Power center, mini-power center, copper, NEMA 3R, 289A, 50-60 Hz, three-phase, 380 V, 208Y/120 V, 2 at -5% FCBN, 115 °C rise, 15 KVA, indoor-outdoor, 105A15L
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 289A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 380 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 105A15L |
Specifications
| SKU | CS4975873 |
|---|---|
| MPN | P38G28T15XCUB |
| Alternate Part # | R15132 |
| UPC/EAN | 786680068164 |



