Eaton P38G28T2024XCU
SKU: CS4975874MPN: P38G28T2024XCUAlternate Part #: R20PC001UPC/EAN: 786680240638
Eaton Mini-Power center







$73,967.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
20 kVA Mini-Power Center 3PH 380 V-208Y/120 V, NEMA 3R, 115°C rise, 291B, M38G1L, Copper, 50 Hz, plug-in
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 291B |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva Rating | 20 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 380 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 20 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M38G1L |
Specifications
| SKU | CS4975874 |
|---|---|
| MPN | P38G28T2024XCU |
| Alternate Part # | R20PC001 |
| UPC/EAN | 786680240638 |

