Eaton P48G11S03S6
SKU: CS4975908MPN: P48G11S03S6Alternate Part #: P03115UPC/EAN: 786680083020
Eaton Mini-Power center




$7,014.79
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Mini-Power Center, Single-phase, PV: 480V, Taps: 2 at -5% FCBN, SV: 120/240V , Frame: 283, 115°C, 3 kVA, Al windings, Indoor-Outdoor
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3RX |
| Frame | 283 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 3 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 97A3K |
Specifications
| SKU | CS4975908 |
|---|---|
| MPN | P48G11S03S6 |
| Alternate Part # | P03115 |
| UPC/EAN | 786680083020 |



