Eaton P48G28T15HCUB
SKU: CS4976015MPN: P48G28T15HCUBAlternate Part #: R15161UPC/EAN: 786680235344
Eaton Mini-Power center

$47,240.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
15 kVA Mini Power Center 3PH 480-208Y/120, 115C Rise, Copper Windings, Copper bolt-on interior, NEMA 3R, HFD Primary Main breaker
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 289A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | HFD primary main |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | 105A15K |
Specifications
| SKU | CS4976015 |
|---|---|
| MPN | P48G28T15HCUB |
| Alternate Part # | R15161 |
| UPC/EAN | 786680235344 |

