Eaton P48G28T1518CSCUB
SKU: CS4976017MPN: P48G28T1518CSCUBAlternate Part #: R15BC012UPC/EAN: 786680240508
Eaton Mini-Power center

$47,234.35
UnitAvailable on backorder
Product Details
15 kVA Mini-Power Center 3PH 480 V-208Y/120 V, NEMA 3R, 115°C rise, 289B, M48GD1H, Copper, 18 spaces, bolt-on, copper shield
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 289B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48GD1H |
Specifications
| SKU | CS4976017 |
|---|---|
| MPN | P48G28T1518CSCUB |
| Alternate Part # | R15BC012 |
| UPC/EAN | 786680240508 |


