Eaton P48G28T30CUB
SKU: CS5809442MPN: P48G28T30CUBUPC/EAN: 786680034770
Eaton Mini-Power center







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton mini-power center, Eaton mini-power center, three-phase, pv: 480v, taps: 2 at -5% fcbn, sv: 208y/120v, 115°c, 30 kva, indoor-outdoor , cu windings, frame: 291a
Attributes
| Eat Coil Material | Copper |
| Eat Enclosure | NEMA 3R |
| Eat Frame | 291A |
| Eat Frequency Rating | 60 Hz |
| Eat Phase | Three-phase |
| Eat Primary Voltage | 480 V |
| Eat Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Eat Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Eat Temperature Rise | 115 °C rise |
| Eat Type | Mini-power center |
| Eat Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Eat Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Eat Wiring Connection | 104A30K |
Specifications
| SKU | CS5809442 |
|---|---|
| MPN | P48G28T30CUB |
| UPC/EAN | 786680034770 |


