Eaton P48G28T15P
SKU: CS126435MPN: P48G28T15PUPC/EAN: 786680140341
Eaton Mini-Power center







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Mini-Power center, mini-power center, aluminum, NEMA 3R, 289, 60 Hz, three-phase, 480 V, 208Y/120 V, 2 at -5% FCBN, 115 °C rise, 15 KVA, indoor-outdoor, 105A15K
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 289 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 105A15K |
Specifications
| SKU | CS126435 |
|---|---|
| MPN | P48G28T15P |
| UPC/EAN | 786680140341 |



