Eaton P48G11S15S6
SKU: CS4975977MPN: P48G11S15S6Alternate Part #: P15135UPC/EAN: 786680103698
Eaton Mini-Power center




$16,640.96
UnitAvailable on backorder
Product Details
Mini–power center, Single-phase, PV: 480V, Taps: 2 at -5% FCBN, SV: 120/240V, 115°C, 15 kVA, Aluminum windings, FR286, 107A15K, Indoor-Outdoor, 60 Hz, NEMA 3RX
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3RX |
| Frame | 286 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini–power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 107A15K |
Specifications
| SKU | CS4975977 |
|---|---|
| MPN | P48G11S15S6 |
| Alternate Part # | P15135 |
| UPC/EAN | 786680103698 |



