Eaton P60G11S15SSCUB
SKU: CS4976096MPN: P60G11S15SSCUBAlternate Part #: P15133UPC/EAN: 786680097300
Eaton Mini-Power center




$25,100.69
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Mini-Power Center, Single-phase, PV: 600V, Taps: 2 at -5% FCBN, SV: 120/240V, 115°C, 15 kVA, Cu windings , Frame: 309, Indoor-Outdoor
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3RX |
| Frame | 309 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 107B15K |
Specifications
| SKU | CS4976096 |
|---|---|
| MPN | P60G11S15SSCUB |
| Alternate Part # | P15133 |
| UPC/EAN | 786680097300 |



