Eaton P48G11S10S6
SKU: CS4975951MPN: P48G11S10S6Alternate Part #: P10129UPC/EAN: 786680087738
Eaton Mini-Power center




$12,403.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton mini-power center, Eaton mini-power center, single-phase, pv: 480v, taps: 2 at -5% fcbn, sv: 120/240v, 115°c, 10 kva, al windings ,indoor-outdoor,frame: 285
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3RX |
| Frame | 285 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 10 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 108A10K |
Specifications
| SKU | CS4975951 |
|---|---|
| MPN | P48G11S10S6 |
| Alternate Part # | P10129 |
| UPC/EAN | 786680087738 |



