Eaton P48G11S05S6
SKU: CS4975920MPN: P48G11S05S6Alternate Part #: P05144UPC/EAN: 786680087684
Eaton Mini-Power center




$9,787.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
Mini-Power Center, Single-phase, PV: 480V, Taps: 2 at -5% FCBN, SV: 120/240V, 115°C, 5 kVA, Aluminium windings , Frame: 284, Indoor-Outdoor
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3RX |
| Frame | 284 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 5 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 110A5K |
Specifications
| SKU | CS4975920 |
|---|---|
| MPN | P48G11S05S6 |
| Alternate Part # | P05144 |
| UPC/EAN | 786680087684 |



