Eaton C0010P7GLM
SKU: CS4842059MPN: C0010P7GLMAlternate Part #: F10032UPC/EAN: 786680017605
Eaton Type AP industrial control transformer




$11,429.29
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, pv: 240 x 480v, taps: none, sv: 120/240v, 115°c, 10000 va, cu magnet wire, frame: 101s
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 101S |
| Modification 1 | Lead terminations |
| Modification 2 | Special mounting/case |
| Primary Voltage | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 10000 VA |
| Wiring Connection | 415A |
Specifications
| SKU | CS4842059 |
|---|---|
| MPN | C0010P7GLM |
| Alternate Part # | F10032 |
| UPC/EAN | 786680017605 |
