Eaton C0015P7GB
SKU: CS4842066MPN: C0015P7GBAlternate Part #: F15001UPC/EAN: 786680184963
Eaton Type AP industrial control transformer




$14,588.60
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, pv: 240 x 480v, taps: none, sv: 120/240v, 115°c, 15000 va, cu magnet wire, frame: 134
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 134 |
| Modification 1 | Bottom mounted |
| Primary Voltage | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15000 VA |
| Wiring Connection | 416A |
Specifications
| SKU | CS4842066 |
|---|---|
| MPN | C0015P7GB |
| Alternate Part # | F15001 |
| UPC/EAN | 786680184963 |
