Eaton C0005P7GB
SKU: CS4842041MPN: C0005P7GBAlternate Part #: F05001UPC/EAN: 786680182013
Eaton Type AP industrial control transformer




$6,281.46
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton type AP, industrial control transformer, pv: 240 x 480v, taps: none, sv: 120/240v, 115°c, 5000 va, cu magnet wire, frame: 99
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 99 |
| Modification 1 | Bottom mounted |
| Primary Voltage | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 5000 VA |
| Wiring Connection | 416A |
Specifications
| SKU | CS4842041 |
|---|---|
| MPN | C0005P7GB |
| Alternate Part # | F05001 |
| UPC/EAN | 786680182013 |
