Eaton C0005P9PS
SKU: CS4842049MPN: C0005P9PSAlternate Part #: F05039UPC/EAN: 786680061158
Eaton Type AP industrial control transformer




$8,492.97
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, pv: 380/416v, taps: none, sv: 120/240v, 115°c, 5000 va, cu magnet wire, frame: 257
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 257 |
| Modification 1 | Side/wall mounted |
| Primary Voltage | 380/416 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 5000 VA |
| Wiring Connection | 475A |
Specifications
| SKU | CS4842049 |
|---|---|
| MPN | C0005P9PS |
| Alternate Part # | F05039 |
| UPC/EAN | 786680061158 |
