Eaton F10005
SKU: CS4878414MPN: F10005Alternate Part #: C0010P7HSESUPC/EAN: 786680004292
Eaton Type AP industrial control transformer




$11,819.54
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, pv: 240 x 480v, taps: 2 at +2.5% fcan, 2 at -2.5% fcbn, sv: 120/240v, 115°c, 10000 va, cu magnet wire, elec. shield, frame: 258
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 258 |
| Modification 1 | Side/wall mounted |
| Primary Voltage | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 10000 VA |
| Wiring Connection | 400A |
Specifications
| SKU | CS4878414 |
|---|---|
| MPN | F10005 |
| Alternate Part # | C0010P7HSES |
| UPC/EAN | 786680004292 |

