Eaton C0005P7GS
SKU: CS4842042MPN: C0005P7GSAlternate Part #: F05002UPC/EAN: 786680183218
Eaton Type AP industrial control transformer




$6,281.46
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, pv: 240 x 480v, taps: none, sv: 120/240v, 115°c, 5000 va, cu magnet wire, frame: 256
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 256 |
| Modification 1 | Side/wall mounted |
| Primary Voltage | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 5000 VA |
| Wiring Connection | 416A |
Specifications
| SKU | CS4842042 |
|---|---|
| MPN | C0005P7GS |
| Alternate Part # | F05002 |
| UPC/EAN | 786680183218 |
