Eaton C0010P7GB
SKU: CS4842058MPN: C0010P7GBAlternate Part #: F10001UPC/EAN: 786680182037
Eaton Type AP industrial control transformer




$10,766.44
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Type AP industrial control transformer, Copper windings, None, 115°C, Industrial control transformer, 10000 VA, 415A, Bottom mounted, AP, 101, 240 x 480 V, 120/240 V
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 101 |
| Modification 1 | Bottom mounted |
| Primary Voltage | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial control transformer |
| Volt Ampere Rating | 10000 VA |
| Wiring Connection | 415A |
Specifications
| SKU | CS4842058 |
|---|---|
| MPN | C0010P7GB |
| Alternate Part # | F10001 |
| UPC/EAN | 786680182037 |
