Eaton C0010P8TSES
SKU: CS4842064MPN: C0010P8TSESAlternate Part #: F10011UPC/EAN: 786680018510
Eaton Type AP industrial control transformer




$12,866.47
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, pv: 600v, taps: 2 at +2.5% fcan, 2 at -2.5% fcbn, sv: 120/240v, 115°c, 10000 va, cu magnet wire, elec. shield, frame: 258
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 258 |
| Modification 1 | Side/wall mounted |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 10000 VA |
| Wiring Connection | 405D |
Specifications
| SKU | CS4842064 |
|---|---|
| MPN | C0010P8TSES |
| Alternate Part # | F10011 |
| UPC/EAN | 786680018510 |

