Eaton C0010P7GSH
SKU: CS4842061MPN: C0010P7GSHAlternate Part #: F10050UPC/EAN: 786680075131
Eaton Type AP industrial control transformer




$11,429.29
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, pv: 240 x 480v, taps: none, sv: 120/240v, 80°c, 10000 va, cu magnet wire, frame: 259
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 259 |
| Modification 1 | Side/wall mounted |
| Modification 2 | 80°C rise |
| Primary Voltage | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rating | 80°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 10000 VA |
| Wiring Connection | 416A |
Specifications
| SKU | CS4842061 |
|---|---|
| MPN | C0010P7GSH |
| Alternate Part # | F10050 |
| UPC/EAN | 786680075131 |
