Eaton C0003P7GS
SKU: CS4842036MPN: C0003P7GSAlternate Part #: F03002UPC/EAN: 786680183201
Eaton Type AP industrial control transformer




$5,045.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, pv: 240 x 480v, taps: none, sv: 120/240v, 115°c, 3000 va, cu magnet wire, frame: 292
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 292 |
| Modification 1 | Side/wall mounted |
| Primary Voltage | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 3000 VA |
| Wiring Connection | 416A |
Specifications
| SKU | CS4842036 |
|---|---|
| MPN | C0003P7GS |
| Alternate Part # | F03002 |
| UPC/EAN | 786680183201 |
