Eaton C0010P7LS
SKU: CS4842062MPN: C0010P7LSAlternate Part #: F10049UPC/EAN: 786680071225
Eaton Type AP industrial control transformer




$10,766.44
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, pv: 240 x 480v, taps: none, sv: 277v, 115°c, 10000 va, cu magnet wire, frame: 258
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 258 |
| Modification 1 | Side/wall mounted |
| Primary Voltage | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage | 277 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 10000 VA |
| Wiring Connection | 531E |
Specifications
| SKU | CS4842062 |
|---|---|
| MPN | C0010P7LS |
| Alternate Part # | F10049 |
| UPC/EAN | 786680071225 |
