Eaton P24G28T3024CU
SKU: CS4974990MPN: P24G28T3024CUAlternate Part #: R30PC007UPC/EAN: 786680240614
Eaton Mini-Power center

$45,729.36
UnitAvailable on backorder
Product Details
30 kVA Mini-Power Center 3PH 240 V-208Y/120 V, NEMA 3R, 115°C rise, 291B, M24G1L, Copper, 24 spces, plug-in
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 291B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 30 kVA |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 240 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M24G1L |
Specifications
| SKU | CS4974990 |
|---|---|
| MPN | P24G28T3024CU |
| Alternate Part # | R30PC007 |
| UPC/EAN | 786680240614 |

