Eaton P60G28T3024CU
SKU: CS4976124MPN: P60G28T3024CUUPC/EAN: 786680225376
Eaton Mini-Power center

$43,364.19
UnitAvailable on backorder
Product Details
30 KVA Mini Power Center 3PH 600-208Y/120 115C RISE 24 spaces
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 291B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 30 kVA |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M60G1L |
Specifications
| SKU | CS4976124 |
|---|---|
| MPN | P60G28T3024CU |
| UPC/EAN | 786680225376 |

