Eaton 7563PMURN
SKU: CS5026430MPN: 7563PMURNAlternate Part #: UP-0405AUPC/EAN: 782116076390
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 73.5A, 600V, Three-phase, 75 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, C1 Frame
Attributes
| Brochure | 2/a/1/a/2a1a584edbe6a242bd5c920aa6981dd406275b50_5026430_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 73.50A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | C1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 75 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5026430 |
|---|---|
| MPN | 7563PMURN |
| Alternate Part # | UP-0405A |
| UPC/EAN | 782116076390 |
