Eaton 7063PMURN
SKU: CS5026142MPN: 7063PMURNAlternate Part #: UP-0394AUPC/EAN: 782116076383
Eaton LV Unipak capacitor bank







$1,531.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 68.6A, 600V, Three-phase, 70 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, C1 Frame
Attributes
| Amperage Rating | 68.60A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | C1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 70 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5026142 |
|---|---|
| MPN | 7063PMURN |
| Alternate Part # | UP-0394A |
| UPC/EAN | 782116076383 |
