Eaton 4023PMURN
SKU: CS5023175MPN: 4023PMURNAlternate Part #: UP-0288AUPC/EAN: 782116075553
Eaton LV Unipak capacitor bank







$1,336.21
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 96A, 240V, Three-phase, 40 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, C1 Frame
Attributes
| Amperage Rating | 96A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | C1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 40 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5023175 |
|---|---|
| MPN | 4023PMURN |
| Alternate Part # | UP-0288A |
| UPC/EAN | 782116075553 |
