Eaton 9043PMURN
SKU: CS5027609MPN: 9043PMURNAlternate Part #: UP-0442AUPC/EAN: 782116076000
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 108A, 480V, Three-phase, 90 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, C1 Frame
Attributes
| Brochure | 9/d/f/7/9df78b3b1b558f24bb43eafacaa1135f628a96ed_5027609_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 108A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | C1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 90 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS5027609 |
|---|---|
| MPN | 9043PMURN |
| Alternate Part # | UP-0442A |
| UPC/EAN | 782116076000 |
