Eaton 10043PMURN
SKU: CS5014159MPN: 10043PMURNAlternate Part #: UP-0007AUPC/EAN: 782116076017
Eaton LV Unipak capacitor bank







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 120A, 480V, Three-phase, 100 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, C1 Frame
Attributes
| Brochure | e/8/3/f/e83f10c980a7bcfae4247c4b6561d3d62a87edee_5014159_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 120A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | C1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 100 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5014159 |
|---|---|
| MPN | 10043PMURN |
| Alternate Part # | UP-0007A |
| UPC/EAN | 782116076017 |
