Eaton 8563PMURN
SKU: CS5027278MPN: 8563PMURNAlternate Part #: UP-0440AUPC/EAN: 782116076413
Eaton LV Unipak capacitor bank







$1,564.19
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 83.3A, 600V, Three-phase, 85 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, C1 Frame
Attributes
| Amperage Rating | 83.30A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | C1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 85 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5027278 |
|---|---|
| MPN | 8563PMURN |
| Alternate Part # | UP-0440A |
| UPC/EAN | 782116076413 |
