Eaton 6063PMURN
SKU: CS5025135MPN: 6063PMURNAlternate Part #: UP-0372AUPC/EAN: 782116076369
Eaton LV Unipak capacitor bank







Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 58.8A, 600V, Three-phase, 60 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, C1 Frame
Attributes
| Brochure | 4/0/a/0/40a052747e931b6530a91f464770f959b55359dc_5025135_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 58.80A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | C1 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 60 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5025135 |
|---|---|
| MPN | 6063PMURN |
| Alternate Part # | UP-0372A |
| UPC/EAN | 782116076369 |
