Eaton 1023PMURN
SKU: CS5014341MPN: 1023PMURNAlternate Part #: UP-0015AUPC/EAN: 782116075423
Eaton LV Unipak capacitor bank







$515.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton LV Unipak capacitor bank, UNIPAK, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 24A, 240V, Three-phase, 10 kVAR, Unprotected, Non-fused, 14 ga. steel finished with durable powder coat finish, A2 Frame
Attributes
| Amperage Rating | 24A |
| Enclosure | NEMA 1, NEMA 3R |
| Enclosure Material | 14 gauge steel finished with durable powder coat finish |
| Frame Size | A2 |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Low Voltage Fixed Capacitor Banks |
| Protection | Non-fused |
| Rating | 10 kVAR |
| Type | UNIPAK |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5014341 |
|---|---|
| MPN | 1023PMURN |
| Alternate Part # | UP-0015A |
| UPC/EAN | 782116075423 |
